Windows 7 – Lekapcsol bizonyos funkciókat a Microsoft
A redmondi vállalat minden eszközt bevet azért, hogy a felhasználókat a Windows 10-re való átváltásra ösztönözze.
A Microsoft úgy döntött, hogy bizonyos funkciókat kikapcsol a Windows7-ben, a Windows 8-ban és a Windows 8.1-ben. Néhány nappal ezelőtt a társaság frissítette az egyik támogatási dokumentumát. Amelyből láthatóvá vált, hogy a három operációs rendszer esetében már nem fog új metaadatokat biztosítani a Windows Media Centerhez. Míg a Windows 7 esetében a Windows Media Playerhez sem.
Eddig ha valaki a Windows Media Player segítségével hallgatott zeneszámokat vagy nézett filmeket, akkor lehetősége volt automatikusan lekérnie az érintett film posztereit, a zenei albumok borítóit, az énekesek dalainak vagy a film rendezőinek adatait. A Windows7, 8 és 8.1 esetében a jövőben már csak olyan metaadatokat megmutatására van lehetőség, amelyek korábban letöltésre kerültek. A Microsoft hangsúlyozta, hogy a Windows Media Player normál funkciói mind a Windows 7, mind a Windows 8 és a Windows 8.1 esetében megmaradnak. Ugyanakkor az is lényeges, hogy a változtatás a Windows 10 operációs rendszert nem érinti. Ott a Media Player metaadat-funkciója továbbra is támogatott.
A Windows 7-tel kapcsolatban nemrég elkezdődött a visszaszámlálás, mert az az operációs rendszer támogatása egy év múlva lejár, az utolsó hivatalos biztonsági javításokat 2020. január 14-én adja majd ki a Microsoft. A Windows 7 piaci részesedése tavaly decemberben 36,9 százalék volt.
Egy finn férfi kezdeményezett vizsgálatot a Microsoft ellen a helyi fogyasztóvédelmi békéltető testületnél, mivel úgy ítélte meg, hogy a vállalat a hozzájárulása nélkül telepítette számítógépére a Windows 10 operációs rendszert még 2016 márciusában, és mivel az új rendszer hibákat okozott a gépen, ez neki anyagi kárt is okozott – működésbeli hiányosságok léptek fel, több korábban használt programja használhatatlanná vált, emiatt szoftveres javításokra volt szükség. Ez abban az időszakban volt, amikor a Windows 7 és Windows 8.x rendszerek használói még automatikusan kapták a frissítést, ha az automatikus frissítés be volt kapcsolva.
A finn közmédia beszámolója szerint a testület úgy ítélte meg, hogy a Microsoftnak nem volt joga hozzájárulás nélkül telepíteni az OS-t, ám a panaszos által kért háromezer euró helyett ezer euró kártérítés megfizetését javasolta a vállalatnak.
Az agresszívnek nevezhető frissítési kampány igen nagy felháborodást váltott ki szerte a világon 2016-ban – egy esetben a Microsoft kártérítést is fizetett egy amerikai panaszosnak, de csoportos per is indult 2017-ben –, és ez rákényszerítette a céget, hogy szigorúan csak hozzájárulás után történjék meg a váltás.
A finn felhasználó egyébként tizenötször lépett kapcsolatba a Microsoft ügyfélszolgálatával, ám nem kapott számára kielégítő választ. Panaszát a helyreállítási költségekre hivatkozva nyújtotta be, valamint arra alapozta, hogy a gépen távfelügyeleti programok is futottak – egy ingatlan térfigyelő kameráit menedzselte –, és a javítás elvégzéséig ezek használhatatlanok voltak.
Az ügyben a Microsoft nem tagadta, hogy a Windows 10 engedély nélkül töltődött le a felhasználó gépére, és azt sem vitatták, hogy van összefüggés az engedély nélküli telepítés és a hibák között, a kár nagyságát azonban kétségbe vonták – ahogyan a fogyasztóvédelmi szervezet is, akik túlzottnak találták az eredeti követelést.